Jawornik

Jawornik to malownicza miejscowość, sąsiadująca z Myślenicami i Rudnikiem. Mimo, że znajdują się tutaj domy widziane raczej w miastach, Jawornik pozostaje wsią urokliwą, a także okolicą o pięknym krajobrazie. Zamieszkują ją 2 822 osoby.

Po rozmowie z naszymi dziadkami dowiedziałyśmy się, jak Jawornik wyglądał dawniej. Nie było fabryk, ośrodka zdrowia i tylu sklepów, co dzisiaj. Samochody jeździły zdecydowanie rzadziej, bo mało kto je posiadał. Dzieci nie przesiadywały całymi dniami przed komputerem, czy telewizorem. Czas wolny wypełniała pomoc rodzicom w pracy na roli. Do szkoły uczęszczano nawet w soboty, ale stresów było o wiele mniej z powodu braku egzaminów kończących szkołę. Kartkówki i sprawdziany, owszem były, ale w zdecydowanie mniejszej ilości.
Historia Jawornika nie przedstawia się nudno i monotonnie, zwłaszcza w latach 1939-1945. II wojna światowa nie przeszła obok niego obojętnie. 4 kwietnia 1944 roku miały miejsce chwile okropne i przerażające. Niemcy spacyfikowali naszą ukochaną wioskę. Palili stodoły i domy. Nie oszczędzili nawet niewinnych ludzi, rozstrzeliwali ich wskutek czego zginęło aż 12 osób.
Dzisiejszy Jawornik wygląda zupełnie inaczej. Coraz mniej rodzin zajmuje się rolnictwem. Teraz w każdym domu jest komputer, przed którym młodzież spędza dużo czasu. Mamy już własną fabrykę, aptekę, ośrodek zdrowia i coraz więcej sklepów. Powstały asfaltowe drogi, po których nieustannie jeżdżą samochody. Od ośmiu lat funkcjonuje również bardzo bogato wyposażone gimnazjum.
Czasami zastanawiamy się czy nie lepiej żyłoby nam się w dawnych czasach, w których dzieci miały większy szacunek do rodziców i nauczycieli. Dochodzimy jednak do wniosku, że wojna odbiera cały urok temu światu. Dobrze nam jest teraz i niech tak zostanie!!!

Rozalia Braś, Ewelina Kiebzak, Anna Szlachetka, Monika Batko