Home » Jawornik

Jawornik

Jawornik to malownicza miejscowość, sąsiadująca z Myślenicami i Rudnikiem. Mimo, że znajdują się tutaj domy widziane raczej w miastach, Jawornik pozostaje wsią urokliwą, a także okolicą o pięknym krajobrazie. Zamieszkują ją 2 822 osoby.

Po rozmowie z naszymi dziadkami dowiedziałyśmy się, jak Jawornik wyglądał dawniej. Nie było fabryk, ośrodka zdrowia i tylu sklepów, co dzisiaj. Samochody jeździły zdecydowanie rzadziej, bo mało kto je posiadał. Dzieci nie przesiadywały całymi dniami przed komputerem, czy telewizorem. Czas wolny wypełniała pomoc rodzicom w pracy na roli. Do szkoły uczęszczano nawet w soboty, ale stresów było o wiele mniej z powodu braku egzaminów kończących szkołę. Kartkówki i sprawdziany, owszem były, ale w zdecydowanie mniejszej ilości.
Historia Jawornika nie przedstawia się nudno i monotonnie, zwłaszcza w latach 1939-1945. II wojna światowa nie przeszła obok niego obojętnie. 4 kwietnia 1944 roku miały miejsce chwile okropne i przerażające. Niemcy spacyfikowali naszą ukochaną wioskę. Palili stodoły i domy. Nie oszczędzili nawet niewinnych ludzi, rozstrzeliwali ich wskutek czego zginęło aż 12 osób.
Dzisiejszy Jawornik wygląda zupełnie inaczej. Coraz mniej rodzin zajmuje się rolnictwem. Teraz w każdym domu jest komputer, przed którym młodzież spędza dużo czasu. Mamy już własną fabrykę, aptekę, ośrodek zdrowia i coraz więcej sklepów. Powstały asfaltowe drogi, po których nieustannie jeżdżą samochody. Od ośmiu lat funkcjonuje również bardzo bogato wyposażone gimnazjum.
Czasami zastanawiamy się czy nie lepiej żyłoby nam się w dawnych czasach, w których dzieci miały większy szacunek do rodziców i nauczycieli. Dochodzimy jednak do wniosku, że wojna odbiera cały urok temu światu. Dobrze nam jest teraz i niech tak zostanie!!!

Rozalia Braś, Ewelina Kiebzak, Anna Szlachetka, Monika Batko

 

 

 

 

Links:nike air max pas chernike air max pas chernike tn pas cherray ban pas chernike air max pas chernike tn pas cherray ban pas cherray ban pas cherray ban pas cher