«

»

Gru 08

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GIMNAZJUM W JAWORNIKU

 

„…Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,

Z ludów jedyny ty lud czystych dłoni,

Co swych zaborców zdumieniem oniemia

Iż tym zwyciężyła jeno, że się broni.”

11 listopada jest symboliczną datą odzyskania niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku. Dopiero w 1989 roku Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych.

Młodzież Publicznego Gimnazjum w Jaworniku tradycyjnie włączyła się w obchody tego patriotycznego święta. W dniu 10 listopada 2016 r. w strojach galowych uczciliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości W obchodach wziął udział poczet sztandarowy Gimnazjum. Uczniowie pod kierunkiem pani Ewy Gradek oraz przy współpracy pani Anny Kowalskiej przygotowali przedstawienie słowno – muzyczne o drodze Polski do niepodległości. Uczniowie nawiązali również do współczesności, kierując pytania do młodych ludzi o ich stosunek do ojczystego kraju i wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny.

W tym roku obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości były dla Społeczności Publicznego Gimnazjum w Jaworniku szczególne, gdyż 11 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w swoich progach mieszkańców Jawornika i Bęczarki, Radę Sołecką Jawornika oraz duszpasterzy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Jarosław Szlachetka, który odczytał przysłany specjalnie dla mieszkańców Jawornika list od Premier Rzeczypospolitej Beaty Szydło. W spotkaniu, które poprowadzili Barbara Łabędzka – przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum w Jaworniku oraz Wacław Szczotkowski, mieliśmy okazję usłyszeć chór parafialny, który wykonał utwór „Gaude Mater Polonia” i „Rotę” oraz Jawornicką Orkiestrę Dętą. Pięknie zaprezentowały się również dzieci z Przedszkola Samorządowego w Jaworniku. Gimnazjaliści wystąpili z przygotowaną patriotyczną inscenizacją urozmaiconą pieśniami patriotycznymi w wykonaniu grupy wokalnej Publicznego Gimnazjum w Jaworniku pod kierunkiem Joanny Jawańskiej uczennicy klasy 3c. Po zakończeniu części oficjalnej, w miłej atmosferze, wszyscy uczestnicy spotkania śpiewali polskie pieśni patriotyczne.

,,Polska to nasza Ojczyzna, Ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, to jest ta mała najbliższa Ojczyzna, miasto, miasteczko, wieś, ulica, dom, podwórko…” Gimnazjaliści, mieszkańcy Jawornika i Bęczarki udowodnili, że nie zapominają o swoich korzeniach i podtrzymują narodowe tradycje, cenią historię swojego kraju i są rzeczywistymi patriotami.

Redakcja

List Pani Premier do mieszkańców Jawornika.